ولت متر شیوا امواج

هیچ محصولی یافت نشد.

برای اندازه گیری کردن اختلاف پتانسیل الکتریکی دو نقطه دلخواه در مدار الکتریکی از وسیله ای به نام ولت متر استفاده می شود. این وسیله به صورت موازی با دیگر قطعات، به مدار متصل می شود. نمونه های دیجیتال این وسیله دقت بالا تری نسبت به نمونه های قدیمی تر و آنالوگ دارند. در میان مدل های دیجیتال، ولت متری که مقاومت کمتری داشته باشد و جریان ناچیز تری را از مدار بگیرد، کیفیت بهتری دارد. ولت متر شیوا امواج یکی از نمونه های دیجیتال با مقاومت پایین و دقت بالا است. که در ادامه به نقد کامل ان می پردازیم.

 

ولت متر شیوا امواج که عدد 222 را نشان می‌دهد.

ولت متر شیوا از نمونه های دیجیتال با طراحی زیبا است.

 

ولت متر شیوا چیست؟

برای اندازه گیری جریان مستقیم یا متناوب در یک مدار الکتریکی باید از وسیله ای به نام ولت متر استفاده کرد. این وسیله به طور معمول در مقیاس های ولت، کیلو ولت (1000 ولت) یا میلی ولت (0.001 ولت) مقدار جریان الکتریکی را نمایش می دهد. امروزه از ولت متر های دیجیتال استفاده می کنند؛ ولی نمونه های دیجیتال نیز متنوع بوده و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

ولت متر شیوا یکی از نمونه های دیجیتال با طراحی زیبا است. این ولت متر صفحه ای بزرگ دارد و به همین دلیل اعداد واضح دیده می شوند. در صفحه نمایشگری که برای این ولت متر در نظر گفته شده می توان مقدار جریان عبوری از مدار در لحظه را مشاهده کرد. همین طور با تغییر تنظیمات دستگاه بیشترین و کمترین جریان عبوری از مدار نشان داده می شود.

ویژگی های ولت متر شیوا

ابعاد مناسب یکی از ویژگی های ولت متر شیوا است. این وسیله طول و عرض 96 میلی متر و ارتفاع 115 میلی متری دارد؛ به همین دلیل جای زیادی را اشغال نمی کند. از این ولت سنج می تواند در بازه دمایی منفی 20 درجه سانتی گراد تا دمای مثبت 65 درجه سانتی گراد استفاده کرد. ولت متر شیوا مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد و در مجاورت آب تا 70 درصد دقت و کارایی خود را حفظ می کند. سه سال گارانتی توسط شرکت شیوا امواج که سازنده این محصول است، در نظر گرفته می شود. این گارانتی نشان دهنده تضمین کیفیت ولت متر های تولیدی شیوا امواج خواهد بود. با کمک این ولت سنج می توان ولتاژ های خطی یا ولتاژ های فازی را اندازه گیری کرد.

ولت متر های شیوا دارای یک مدل چهار نمایشگری نیز هستند. در این مدل یکی از صفحات ولتاژ جریان عبوری از مدار را نشان می دهند. دو نمایشگر بعدی که به ترتیب زیر نمایشگر اول قرار دارند، بیشترین و کمترین جریان عبوری از مدار را نشان می دهند. چهارمین نمایشگر نیز می تواند فرکانس را نشان دهد. ولت متر های شیوا امواج به منبع تغذیه 180 تا 250 ولت با فرکانس 50 تا 60 هرتز نیاز دارند. این وسیله می تواند بازه 300 تا 500 ولت و فرکانس 50 تا 60 هرتز را نمایش دهد. دقت ولت متر شیوا برای اندازه گیری ولتاژ تنها 1 ولت اختلاف دارد. فرکانس اندازه گیری شده نیز تا 1 هرتز اختلاف خواهد داشت.

 

ولت متر شیوا، با 4 نمایشگر.

ولت متر شیوا دارای یک مدل چهار نمایشگری نیز هست.

 

کاربرد ولت متر شیوا

دستگاه ولت متر شیوا امواج می تواند مقدار جریان الکتریکی عبوری از مدار را بر حسب ولت نشان دهد. نمایش 6 پارامتر ولتاژ R-S-T-RS-RT-ST برای ماکسیمم (بیشترین) و مینیمم (کمترین) جریان در مدار از دیگر کاربرد های ولت متر های شیوا امواج است. با کمک این دستگاه می توانید مقدار فرکانس و CT را نیز مشاهده کنید. کار کردن با این وسیله راحت است و با استفاده از دکمه هایی که روی دستگاه طراحی شده اند، به راحتی می توانید تنظیمات مورد نیاز را اعمال کنید. از دیگر محصولات کاربردی در این حوزه میتوان به آمپر متر شیوا اشاره کرد.

نحوه تنظیم ولت متر شیوا

دستگاه ولت متر شیوا به راحتی به مدار متصل می شود. از نکات مهم، موازی بستن آن با دیگر اجزای مدار است. این ولت متر به سه ترانس CT نیاز دارد. این سه ترانس برای ورودی هستند و تا 5 دقیقه بعد از اتصال آن ها زمان برای تنظیم دستگاه در اختیار خواهید داشت. اگر در این بازه زمانی نتوانستید تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید، باید برق ورودی به دستگاه را قطع کرده و سپس مجدد جریان برق را وصل کنید تا 5 دقیقه زمان داشته باشید.

با فشار دادن کلیدی که طرح قفل باز و قفل بسته را به همراه حرف V دارد، می توانید پارامتر های ولتاژ را قفل کنید. با فشار دادن مجدد همین دکمه در ولت متر شیوا نمایش ولتاژ به حالت چرخشی در می آید. با فشار دادن دکمه ای که Max و Min به همراه حرف V روی آن قرار دارد، می توانید بیشترین و کمترین جریان ولتاژ را مشاهده کنید. با روشن بودن دکمه Max و Min، هرگاه دکمه قفل را فشار دهید، می توانید دیگر پارامتر های ولتاژ را ببینید. با نگه داشتن دکمه قفل برای 5 ثانیه و در زمان نمایش هر ولتاژ، می توانید مقدار ماکسیمم یا مینیمم نمایش داده شده را حذف کنید. بعد از دیدن تمامی ماکزیمم ها اگر دوباره دکمه Max و Min را فشار دهید، این بار می توانید 6 پارامتر مینیمم را ببینید.

 

نقشه مدار ولت متر شیوا.

این وسیله به صورت موازی با دیگر قطعات، به مدار متصل می شود.

 

کلید HZ روی ولت متر شیوا می تواند مقدار فرکانس را نشان دهد. با فشار دادن مجدد همین دکمه دستگاه از حالت نشان دادن فرکانس خارج شده و دوباره جریان عبوری از مدار را نشان می دهد. اگر می خواهید مقدار CT را مشاهده کنید، باید دکمه HZ و Max A را به صورت هم زمان فشار دهید. بعد از فشردن به مدت 10 ثانیه مقدار CT نشان داده می شود.

کلام پایانی

یک ولت متر دیجیتال مقدار ولتاژ عبوری از مدار را به صورت آنالوگ دریافت کرده و در نهایت اطلاعات دریافتی را به اعدادی تبدیل می کند و آن ها را روی صفحه نمایشگر نشان می دهد. هر چه دقت این وسیله بالا تر باشد، مقدار دقیق تری برای ولتاژ را نمایش می دهد. برای خرید ولت متر شیوا که یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار است، باید از فروشگاهی معتبر اقدام کنید. فروشگاه تخصصی نوین برق بیش از 10 سال سابقه درخشان در زمینه فروش و عرضه انواع تجهیزات و محصولات الکترونیکی دارد. برای مشاوره پیش از خرید می توانید با کمک راه های تماس قرار داده شده روی سایت با کارشناسان نوین برق ارتباط برقرار کنید.

نوین برق

 

سوالات متداول

1 – ولت متر شیوا امواج چگونه کار می‌کند؟

ولت متر شیوا امواج برای اندازه‌گیری ولتاژ الکتریکی در مدارها به کار می‌رود. این دستگاه با اتصال به دو نقطه از مدار، تفاوت پتانسیل بین آنها را اندازه‌گیری و نمایش می‌دهد.

2 – چه زمانی باید از ولت متر شیوا امواج استفاده کرد؟

استفاده از ولت متر شیوا امواج زمانی توصیه می‌شود که نیاز به دقت بالا در اندازه‌گیری ولتاژ داشته باشید، مخصوصاً در کاربردهای حساس مانند تجهیزات پزشکی یا اندازه‌گیری‌های دقیق در آزمایشگاه‌ها.